כמה עובדות מעניינות על 'שלייקעס'

כמה עובדות מעניינות על 'שלייקעס'

לרגל יום השלייקעס הבינלאומי שנחגג ב-20.10 יצאנו לחקור את מקור המילה. 

שלייקעס הן הכתפיות הגמישות ש"אוחזות" את המכנסיים/החצאית.

האם תהיתם לגבי מקור המילה?

המילה שלייקעס/שלייקעס מקורה ביידיש וכנראה שהיא גלגול של המילה Slacks (מכנסיים באנגלית בריטית) שהתגלגלה מגרמנית עתיקה: Slach – היות והשלייקעס תופסים את המכנסיים. בעברית תקנית השלייקעס מכונים כְּתֵפוֹת, מילה שהופיעה עוד במקרא: "שְׁתֵּי כְתֵפֹת חֹבְרֹת יִהְיֶה לּוֹ אֶל שְׁנֵי קְצוֹתָיו וְחֻבָּר" (שמות כח, ז).

יום השלייקס נועד כדי להזכיר לכולם ששלייקעס תמיד באופנה!

קצת היסטוריה:

השלייקעס הומצאו במאה ה-18 ע"י המעצב אלברט ת'ורסטון. באותה תקופה אלו היו סרטים/חבלים שנהגו ללבוש מתחת לחליפה כשהם מושחלים לחריצים מיוחדים שהיו תופרים לשולי המכנסיים הכפתורים כדי להחזיק את המכנסיים, היות ונהוג היה ללבוש את המכנסיים כל כך גבוה שלא ניתן היה להיעזר בחגורה. באותה תקופה השלייקעס נחשבו חלק מההלבשה התחתונה של הגברים והיו מוסתרים.

50 שנה לאחר מכן, מארק טוויין רשם את פטנט לשלייקעס והוסיף להם את תופסני המתכת, כך שניתן היה בקלות ובפשטות לתפוס את השלייקעס אל הבגד. השלייקעס היו בשימוש עד המאה ה-20 ואז נכנסו לאופנה המכנסיים נמוכי הגזרה שלא הצריכו עוד שימוש בשלייקעס.

רק ב-1960 חזרו ללבוש את השלייקעס כאביזר אופנתי ולקח עוד עשר שנים עד שנשים החלו ללבוש אותם במראה היוניסקס. בשנות ה-80 השלייקעס הפכו לאביזר אופנתי בקרב בעלי ממון והפכו לסמל סטטוס עד שתעשיית ההיפ הופ אימצה אותם.

כיום לובשים שלייקעס בעיקר עם חליפות או טוקסידו, למעט ההיפסטרים שאימצו אותם כחלק מהלוק האופייני שלהם.

אז איך לחגוג את היום הזה אתם שואלים?

חברו את השלייקעס למכנסיים, ליבשו את המכנסיים הגדולים והרחבים ביותר שיש לכם ואל תאפשרו לשלייקעס לצאת מהאופנה.