הגהה לשונית: ההבדל בין טקסט טוב, למצוין

הגהה לשונית: ההבדל בין טקסט טוב, למצוין

לא רק תיקון שגיאות כתיב, פיסוק ודקדוק; הגהה לשונית דורשת רגישות יוצאת דופן והבנה מעמיקה של הטקסט. למה זה חשוב, מה היא כוללת, ואיך עושים את זה נכון? מיד תדעו.

נכון, הגהה לטקסט היא מלאכה סיזיפית, די משעממת ואפילו מרגיזה. וממילא – אתם כותבים מיומנים השמים לב לכל פרט, אז מה הסיכוי שיש שגיאות בטקסט? אז זהו – שהסיכוי לא קטן. כולנו עושים טעויות לפעמים, גם כאשר אנו בטוחים ב-100% שלא. למען האמת, הטעות הגדולה ביותר שניתן לעשות עם טקסט היא לא לבצע עליו הגהה ולגלות בדיעבד טעויות הקלדה מביכות שיכולתם למנוע. לא נגזים אם נאמר כי הגהה היא זו העושה את ההבדל בין טקסט טוב לטקסט מצוין. אבל קודם, יש להבין מה היא בעצם הגהה לשונית?

מהי הגהה?

הגהה היא שלב בתהליך הוצאתו לאור של טקסט, שמטרתו לאתר שגיאות כגון: שגיאות כתיב, טעויות הקלדה, טעויות העתקה וטעויות דפוס – זאת באמצעות קריאה קפדנית. הגהה מתבצעת לאחר סידור ועימוד הטקסט, ולפני ירידה לדפוס. מומלץ לבצע הגהה באמצעות עורך לשוני מיומן אותו ניתן למצוא בחברת תרגומים ועריכה מקצועית דוגמת חבר תרגומים.

ההבדל בין הגהה לשונית לעריכה לשונית

הגהה ועריכה לשונית שלובות זו בזו, אך בכל זאת יש ביניהן הבדלים. עריכה לשונית נועדה לסדר את הטקסט מבחינת ניקוד, פיסוק, ריווח וניסוח מחדש של חלקים בטקסט הדורשים שיפור (באמצעות בחירת מילים או שינוי אופן חלוקת הפסקאות). מטרת העריכה היא לשדרג את ניראות הטקסט ולשפר את אופן העברים המסרים הכתובים לקורא. ולצד העריכה, מתבצעת גם הגהה לשונית, המתמקדת בתיקון שגיאות לשוניות ודקדוקיות. הגהה תתייחס לסידור חלקי המשפט בטקסט, תיקון שגיאות כתיב וטעויות הקלדה, שימוש נכון במילות יחס, תיקון טעויות בהטיית פעלים וכדומה. באופן כללי – שירותי עריכה לשונית כוללים שירות הגהה, על מנת שהטקסט הסופי אשר יתקבל יהיה ברור, תקני, ברמה גבוהה וראוי לדפוס.

חשיבותה של הגהה

טקסט אשר נכתב ונערך באופן מקצועי, מעביר את מסריו בצורה טוב וברורה יותר אל הקוראים, ונתפס כטקסט מרשים, רציני, כתוב וערוך היטב. עריכה לשונית בכלל, והגהה בפרט, נועדה לשדרג את הטקסט ולהשביחו כדי ליצור את קוראיו את התחושה כי נכתב על ידי אדם מיומן, היודע היטב את מלאכת הכתיבה. לפיכך, הגהה מקצועית דורשת מיומנות גבוהה, רגישות והבנה של הטקסט והתחום בו הוא נכתב על מנת להפכו לראוי לדפוס (כך למשל, עריכת והגהה לספר שונות מעריכה והגהה למאמר אקדמי). חברת תרגומים היא המקום לפנות אליו כדי למצוא עורך לשוני מנוסה, אשר ידע גם היכן אין צורך לדעת במילים ובנוסח, ומאידך יעשה הגהה במקומות שלא חשבנו שיש צורך, תוך שמירה על הלך הרוח והאופי של הכותב המצויים בטקסט.